100. výročí První světové války – Válka času

Velká válka, tak se jí říkalo a někde ještě říká i dnes. Konflikt, který nepřežilo na 10 miliónů vojáků a další milióny civilistů. Bojovalo se na zemi, na moři i ve vzduchu. Většinou si První světovou válku spojujeme se zákopy, kulomety, letadly a útočným plynem.

Zákopová válka však měla ještě jeden fenomén a tím byl ČAS.

ZBOROV PŘED BITVOU

»... Přiblížila se kritická minuta...« — líčí s pohnutím Mamontov ve své velitelské zprávě počátek útoku — ». Je bez pěti minut devět. Zvoním telefonem na Čečka. Jeho odpověď je klidná: Všecko je připraveno! Zkontrolovali jsme hodinky... Zastavit nebo změnit plán útoku není v lidských silách ... Buď vůle Boží!
Vteřinová ručička jako by se najednou zastavila ... Devět hodin a jedna minuta...

Takto líčí v roce 1917 poslední okamžiky před útokem v památné bitvě u Zborova vzpomínka jednoho z legionářů.

Žádná z předchozích válek nebyla tak přesně a komplexně řízena podle časového rozvrhu. Představte si část fronty o délce několika desítek kilometrů a nepřítele zakopaného jen kousek od vás. Pokud chcete provést rozhodující průlom, musíte zaútočit v celé linii a v jeden okamžik.

Nervózní muži stojí v bahně zákopu. Důstojník hledí na hodinky a v ústech má píšťalku. Tato scéna se pak i tisíckrát opakuje po celé délce fronty, kde se chystá útok. Konečně utichla dělostřelecká příprava. Hodinky tikají a velká ručička se pohne. Rozezvučí se stovky a tisíce píšťalek a desítky tisíc mladých mužů s křikem vyráží ze zákopu.

Hodinky se od té doby stávají neodmyslitelnou součástí výstroje každého důstojníka. Čas se totiž stává zbraní, která může rozhodovat celé bitvy.

V roce 1914 měla valná většina důstojníků tehdy módní kapesní hodinky, ale již o rok později se rozmáhá nová „móda“ hodinek náramkových. Vysvětlení je více než jednoduché. Zkuste si v zákopu před útokem lovit v kapsičce hodinky a současně svírat v ruce pušku. Z náramkových hodinek se stala doslova mánie. Někteří vojáci si ve volných chvílích dokonce vyráběli improvizované náramky a osazovali je kapesními hodinkami. Evropské a americké firmy okamžitě zareagovali. Konkurence byla velká, a to samozřejmě vedlo k celé řadě inovací. Jednou z největších byly luminiscenční ciferníky, protože celá řada operací se odehrávala v časných ranních až nočních hodinách. Ciferníky se však příliš neosvědčily, protože se stávaly snadným cílem pro odstřelovače. Nakonec tedy symbolem důstojníka představovaly náramkové hodinky se svítícími ručičkami.

Náramkové hodinky se také staly významným projevem uznání. Kromě standardních vyznamenání za bojové úspěchy a hrdinství se hodinky používají jako poděkování za prokázané služby pro pluk nebo konkrétního velitele.

V případě našich hodinek, které jsou vyráběny dle vojenských standardů, zase jejich nositel vyjadřuje úctu všem hrdinům bojujícím za svou vlast v První světové válce.

Děkujeme všem za obranu naší svobody, vlasti, života a zdraví....

Technický popis hodinek:

SWISS MADE

Výrobce: ITS TIME LTD - H3TACTICAL

Značka: H3TACTICAL

Pouzdro: Nerez ocel

Sklo: Safírové

Řemínek: Kožený

Strojek: Ronda

Osvětlení: H3-GTLS "světelný zdroj plynného tritia"

Vodotěsnost: 100M (10 ATM)

Cena: 9990Kč

Diskuse